Cudowny olejek

Już w starożytności znano cenne właściwości jakie posiada czarnuszka. Nasiona tej rośliny bogate są bowiem w substancje aktywne, które mają ogromne zastosowanie zarówno z medycynie jak i kosmetyce.

Kiedyś spożywano ziarna, dlatego czarnuszkę nazywa się czasem czarnym kminem. Dziś wielką furorę na rynku robi natomiast olej z czarnuszki czyli złoto faraonów.

Co to jest Czarnuszka ?

Czarnuszka jest rośliną bogatą w duże ilości oleju, który składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych. Przede wszystkim wyróżnić można tu kwasu oleinowy, linolowy i linolenowy. W czarnuszce znajdują się również kwasy tłuszczowe, białka i węglowodany, a także witaminy. Dzięki takiemu składowi olej pozyskiwany z czarnuszki posiada wielorakie zastosowanie. Przede wszystkim może on być wykorzystywany zewnętrznie oraz wewnętrznie. Możliwe jest bezpośrednie spożywanie nasion czarnuszki, które są bogate w fosfolipidy, fitosterole, flawonoidy, saponiny oraz garbniki. Nasiona te wzmacniają układ odpornościowy organizmu poprzez pobudzanie limfocytów do działania. Ponadto wpływają one korzystnie na układ krążenia obniżając ciśnienie krwi. Czarnuszka wykazuje także działanie przeciw pasożytnicze oraz przeciwgrzybiczne, a także działa pozytywnie na problemy skórne. Stany zapalne skóry oraz powstałe na niej rany można skutecznie i szybko zaleczyć właśnie dzięki stosowaniu oleju z czarnuszki.

Medycyna

Medycyna to jeden z działów, w którym wykorzystuje się bogactwo oleju z czarnuszki. Drugą branżą jest natomiast kosmetologia. Tutaj spotkać się można ze stosowaniem olejku na skórze i włosach. Liczne składniki odżywcze wpływają na poprawę wyglądu skóry oraz kondycji włosów, dlatego zaleca się regularne stosowanie tego specyfiku. Olejowanie włosów wpływa korzystnie nie tylko na włosy, ale także skórę głowy. Zaleca się, więc regularnie stosowanie tego specyfiku by utrwalić efekty. Oto co najczęściej można zauważyć po stosowaniu olejku:

  • elastyczną skórę

  • brak wypadających włosów

  • lepsze samopoczucie

  • zniknięcie problemów skórnych

  • witalność skóry i włosów