Domowe przetwory

Najczęściej mamy tak wiele obowiązków w ciągu dnia, że zakupy robimy szybko i najczęściej hurtowo, zaopatrując się w większe ilości produktów. Czasem jednak warto wykorzystać wolny czas i własnoręcznie przygotować niektóre produkty. Mamy wtedy pewność, że są znacznie zdrowsze niż te kupione w sklepie.

Chyba najczęściej pitym napojem, obok kawy, jest oczywiście herbata. Ma wielu swoich zwolenników, a niektóre jej odmiany, jak np. zielona jest bardzo zdrowa i wykazuje nawet właściwości lecznice. Z pewnością warto więc sięgać po ten napar z liści i pąków tak często, jak to tylko możliwe. Warto też samemu przygotować go w domu. Aromatyczną herbatę owocową można przygotować np. z jabłek. Wystarczy grubo pokroić skórkę i cały dzień suszyć w piekarniku, a następnego dnia już ją można zaparzać.

Suszenie owoców

Podobnie można wysuszyć owoce dzikiej róży, które są bogate w witaminę C. Już niedługo nadejdzie lato, a wraz z nim sezon na tak długo wyczekiwane owoce jak truskawki, maliny, porzeczki, agrest czy czereśnie. Warto wtedy kupić odpowiednią ilość słoików oraz cukru albo naturalnego słodzika i zabrać się za smażenie. Dżemy domowe mają niezrównany smak i z pewnością są zdrowsze, bo wyprodukowane bez sztucznych dodatków oraz konserwantów.

Kanapki z dżemem

W zimowej porze nie ma nic lepszego jak pyszna bułeczka z dżemem, który przypomina nam o ciepłych, letnich dniach. Z powodzeniem można go także dodać np. właśnie do herbaty. Przepisów na tego typu przetwory jest sporo w internecie, ale warto sięgać po te sprawdzone na blogach kulinarnych. A najlepiej poprosić mamę albo babcię, żeby podzieliły się swoim sekretnym i, co ważne, sprawdzonym przepisem. Podobnie prostym sposobem można przyrządzić domowe syropy. Szczególnie chętnie używamy ich w zimie, kiedy jesteśmy narażeni na przeziębienia, chcemy się szybko rozgrzać, a także poprawić odporność naszego organizmu. Idealny jest np. ten wykonany z imbiru, cytryny oraz miodu, który także można dodać do herbaty. Świetnie rozgrzewa i do tego urozmaica smak zwykłego naparu.