Mąka tortowa – najdelikatniejsza ze wszystkich mąk

Mąka jest produktem spożywczym pochodzenia roślinnego. Powstaje z przemiału różnorodnych ziaren zbóż. Najbardziej popularna, powszechnie używana jest mąka pszenna, uzyskiwana z ziarna pszenicy. Historia powstania mąki jest bardzo długa. Uważa się, że ten produkt towarzyszy człowiekowi praktycznie od zalążku jego istnienia. Początkowo ziarna mieliło się w bardzo prymitywnych żarnach.

Były to zwykle dwa płaskie kamienie, pomiędzy którymi umieszczano ziarno i pocierając nimi intensywnie rozdrabniało się je do konsystencji miałkiego proszku. Z niego przygotowywano przeróżne, mączne potrawy, które stanowiły bogate źródło węglowodanów, potrzebnych do normalnego funkcjonowania człowieka. Na szczęście postęp technologiczny ułatwił proces przemiału mąki. W nowoczesnych, zautomatyzowanych młynach proces mielenia przebiega błyskawicznie, a mąka w ten sposób uzyskiwana jest wyjątkowo miałka i dobrej jakości.

Podział mąki przennej

Mąka pszenna dzieli się na kilka typów. Na półkach sklepowych najczęściej spotykana jest mąka tortowa, krupczatka, poznańska czy luksusowa. Prócz tradycyjnego nazewnictwa każdy jej rodzaj oznaczony jest za pomocą liczb. Mało kto wie, że za symbolami numerycznymi kryje się zawartość popiołu, jaką otrzymałoby się po spopieleniu 100 kg mąki. I tak w przypadku mąki tortowej na tą ilość spalonego produktu uzyskuje się 450 gram popiołu. Jest to bardzo dobry wynik. Świadczy o wyjątkowo dobrej jakości tego rodzaju mąki i niezwykłej jej miałkości.

Sprawdź również: http://www.jedzpij.pl/maka_tortowa

Wykorzystanie mąki tortowej

Mąka tortowa jest najczęściej wykorzystywana do wypieku ciast tortowych, biszkoptowych lub biszkoptowo-tłuszczowych. Świetnie sprawdza się także do wyrobu pączków, faworków i ciast francuskich. Ze względu na swoje wyjątkowe walory, jasny kolor i miałkość ciasta z niej przyrządzone cechują się lekkością i ładną barwą. Niektóre gospodynie domowe dodają odrobinę mąki tortowej do ciasta przeznaczonego na pierogi. Dzięki temu po ugotowaniu będą one bardziej zwarte i pulchne. Dodając ją do naleśników czy gofrów należy się spodziewać, że będą wyjątkowo delikatne.