Witamina D w każdym wieku

Witamina D w każdym wiekuWitamina D spełnia bardzo ważną funkcję w organizmie człowieka. Wiadomo jednak, że dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości witaminy D za pośrednictwem słońca i diety jest bardzo trudne, niekiedy wręcz niemożliwe. Optymalnym rozwiązaniem w tej kwestii są suplementy diety, czyli preparaty farmakologiczne, zawierające niezbędną dawkę witaminy D.

Wbrew pozorom zapotrzebowanie organizmu na witaminę D zależy od wielu czynników, głównym z nich jest wiek. Największe zapotrzebowanie na witaminę D wykazują osoby otyłe.

Zapotrzebowanie organizmu na witaminę D

Bardzo ważne jest podawanie witaminy D niemowlętom oraz dzieciom – jest to prosty, skuteczny i bezpieczny sposób, by zapobiegać rozwojowi krzywicy.

Równie ważna jest suplementacja witaminą D w przypadku kobiet w ciąży i matek karmiących, a także osób starszych oraz kobiet w okresie menopauzy. Suplementacja witaminy D stanowi ważny element dopełniający codzienną dietę, należy jednak zwrócić uwagę na zażywaną dawkę witaminy, dostosowując ją do indywidualnych potrzeb. Nie stałych wytycznych dotyczących suplementacji witaminy D, codzienna dawka powinna uwzględniać indywidualne potrzeby konkretnego organizmu.

Witamina D dla kobiet w ciąży

Noworodki, niemowlęta oraz dzieci, a także osoby starsze i kobiety w ciąży powinny zażywać witaminę D przez cały rok. Na przerwy w suplementacji mogą pozwolić sobie wyłącznie osoby dorosłe, w okresie od mają do września, zakładając, że każdego dnia przebywają odpowiednio długo na świeżym powietrzu, eksponując na słońce co najmniej 20% ciała. Osoby, które nie spełniają tych warunków powinny zażywać witaminę D przez cały rok. Suplementacja witaminy D w przypadku osób dorosłych wynosi od 800 do 2000 j.m. Należy jednak podkreślić, że dzienna dawka witaminy D dla osób otyłych wynosi od 1500 do 4000 j.m. – podstawowym czynnikiem jest w tej kwestii stopień otyłości oraz tryb życia. Warto nadmienić, że suplementacja witaminy D obejmuje również preparaty witaminowe oraz tran, jednakże zawartość witaminy D w tych preparatach jest niewystarczająca, przede wszystkim w przypadku osób z niedoborem witaminy D – w tej sytuacji wskazana jest dodatkowa suplementacja witaminy D. Więcej informacji dostępnych na stronie http://www.naturalnawitaminazycia.pl/dawkowanie-suplementacja-witaminy-d